WSCHODNIOAZJATYCKIE METODY RUCHU DLA ZDROWIA I ROZWOJU OSOBISTEGO
TAIJI (Tai Chi) QIGONG (Chi Kung)
W tym miejscu znajdziesz zapis wideo z wydarzenia QiFit Festival 2023 - III Ogólnopolski Festiwal Energii Świadomego Ruchu, który odbył się 14 - 15 października lokalnie w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie oraz na żywo, online w całej Polsce.
Dzięki zapisowi wideo trwa nadal i jest to wciąż unikalna możliwość, aby w jednym miejscu i czasie zapoznać się z wschodnioazjatyckimi metodami ruchu umysł – ciało, takimi jak Taiji (Tai Chi) i Qigong (Chi Kung).
Wydarzenie przybliżyć ma każdemu zainteresowanemu, czym są te metody ruchu dla zdrowia i rozwoju osobistego.
QiFit Festival to:

·        Prawdziwa uczta dla poszukiwaczy większej dozy energii, równowagi i zdrowia na co dzień.

·        Okazja do odkrywania wschodnioazjatyckich metod ruchu, a także do zgłębiania ich korzyści dla naszego dobrostanu fizycznego i mentalnego.

·        Możliwość wybrania najlepszej praktyki dla siebie, spośród bogatej oferty wielu szkół, instruktorów i organizacji z całej Polski.

Festiwal podzielony jest na trzy filary


Program festiwalowy

szereg otwartych zajęć, warsztatów, wykładów i prezentacji, prowadzonych przez doświadczonych prelegentów, będących najznakomitszymi specjalistami w swoich dziedzinach.

Strefa Wystawców

pokazy form i programów szkoleniowych oraz stoiska z atrakcyjną i różnorodną ofertą zajęć i aktywności prezentowane przez organizacje, szkoły i instruktorów z wieloletnim doświadczeniem.

Relacja online na żywo

Wydarzenie otwarte dla wszystkich. Odbywające się w tym samym czasie: lokalnie w Warszawie w Muzeum Azji i Pacyfiku oraz online z dostępem z całej Polski

Dostęp do materiałów wideo jest:


Zapis relacji online na żywo dostępny jest także na kanałach:

Program:


SOBOTA 14 października


SALA WARSZTATOWA

10:10 - 10:40 * MARZENA MAYA ROSTKOWSKA

Jak poczuć swoje ciało i nauczyć się Taiji

10:50 - 11:40 * ANDRZEJ KALISZ

Wprowadzenie do Yiquan - odczuwanie przestrzeni, czasu, energii

11:55 - 12:25 * MAŁGORZATA SZKURŁATOWSKA

Energia i Moc ćwiczeń wzmacniających w Medycznym Qigong.

12:35 - 13:05 * JAN GLIŃSKI

Nowy Qigong Guolin na metrze kwadratowym 

13:15 - 14:05 * PIOTR ZIEMBA

Dao Yin Mawangdui - 12 meridianów

14:20 - 14:50 * KAXIA E. KOWALEWSKA

Qigong Wuji Hundun

15:00 - 15:45 * MARTA POCIEJEWSKA & DARIUSZ STRASZEWSKI

Ciało i emocje w nim ukryte – Qigong i Fizjoterapia

16:00 - 16:50 * WŁODZIMIERZ WIELICZKOWSKI

Tao relacji

17:05 - 17:50 * KRZYSZTOF KO OPERACZ

Zwierzęca natura taiji


HOL GŁÓWNY

10:05 - 10:35 * DOROTA BATORSKA

Przestrzeń Harmonia - qigong na dobry początek dnia

10:40 - 11:15 * BRONISŁAW ŚWIĄTKOWSKI

Uważność i samoświadomość w ćwiczeniach Qigong

11:20 - 12:20 * NAM BUI NGOC / MISTRZ NAM

Taiji i człowiek

12:25 - 13:00 * EWA MECHELEWSKA

Akademia witalności

13:05 - 14:05 * TOMASZ KAPTUR

Kung Fu, Wushu dla zdrowia i samoobrony

14:10 - 14:45 * MAREK BALIŃSKI

Chansigong – ćwiczenia rozwijania jedwabiu

14:50 15:25 * PAWEŁ RASZKIEWICZ

Pierwsze kroki pchających dłoni

15:25 - 16:25 * OTWARTE PCHAJĄCE DŁONIE

Warsztat pchających dłoni Taiji z różnymi instruktorami

16:30 - 18:00 * POKAZ

Pokazy form Taiji i Qigong


NIEDZIELA 15 października


SALA WARSZTATOWA

10:10 - 10:55 * JOANNA JURASZEK

Qigong jako Sztuka Pielęgnowania Życia. Żywioł Ziemi

11:05 - 11:35 * KATARZYNA KIERAŚ

Dziesięć Kawałków Brokatu Taiji 

11:45 - 12:45 * MAREK BALIŃSKI

Peng – pierwsza, główna umiejętność (energia, metoda) w taijiquan 

13:00 - 13:45 * KINGA KLAŚ-PUPAR

Taiji i Qigong dla zdrowia kolan i kręgosłupa

14:00 - 14:50 * ANNA RADOSZEWSKA

Ruch w rytmie dobowym

14:50 - 15:00 * Zakończenie


HOL GŁÓWNY

10:05 - 10:45 * MARTA WILCZYŃSKA

Na początek dnia, Qigong "pierwszego kontaktu", rozbudzający siły witalne

10:50 - 11:30 * ANDRZEJ KALISZ

Wybrane ćwiczenia podstawowe systemów Xingyiquan i Baguazhang

11:35 - 12:05 * JAN GLIŃSKI

Jesienny qigong w MAiP

12:10 - 12:40 * KRZYSZTOF KO OPERACZ

Fizyczna strona qigongu

12:45 - 13:40 * WŁODZIEMIERZ WIELICZKOWSKI

Taoistyczna Joga - 8 Diamentów Bodhidharmy

13:45 - 14:15 * KINGA KLAŚ PUPAR

Relaks kręgosłupa

14:15 - 15:00 * POKAZ

Pokazy form Taiji i Qigong

Jak poczuć swoje ciało i nauczyć się Taiji

Sobota | Sala warsztatowa | godz. 10:10

Wprowadzenie do Starego Stylu Yang Taijiquan. Warsztat zawierający mini przewodnik po podstawowych elementach ruchowych, będących składową klasycznego, Starego Stylu Yang. Jeśli chcesz, poczuć to co czują i jak poruszają się ludzie ćwiczący w parkach taiji, to ten warsztat jest dla Ciebie. Sprawdzisz, jak to jest, umieć płynąć rękami w powietrzu i lekko jak piórko poruszać ciałem. Zapraszam.

Marzena Maya Rostkowska

Rozpoczęła od indywidualnych treningów pod kierunkiem Jana Glińskiego w 2011. Jest adeptką taijiquan jak i qigongu. Uczestniczyła z powodzeniem w zawodach i zdawała egzaminy na kolejne stopnie kompetencji na międzynarodowych biennale Yang Jia Lao Jia (Starego Stylu Yang) Taiji Quan na Tajwanie (2013 r.) oraz we Francji (2015 r.). Podczas XIX i XX Ogólnopolskiego Pucharu Taiji Warszawie (2015, 2016 r.) zdobyła srebrny oraz brązowy medal. Od 2018 jest certyfikowaną instruktorką z formy szabli i miecza Starego Stylu Yang. Zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym oraz tworzeniem oprawy medialnej dla Fundacji Dantian. Prowadzi zajęcia z seniorami w Domu Kultury Kadr oraz w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wiele lat jako pedagog prowadziła zajęcia z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

https://fundacjadantian.com

Przestrzeń Harmonia - qigong na dobry początek dnia

Sobota | Hol główny | godz. 10:05

Łagodny streching.

Oklepywanie poszczególnych części ciała (pobudzenie krążenia krwi i przepływu energii).

Ćwiczenia na otwarcie punktów Lao Gong na dłoniach, wyciszenie i regulacja oddechu.

Prysznic z energii (przepuszczanie energii przez poszczególne części ciała).


Dorota Batorska

Jestem arteterapeutką i trenerką dramy, instruktorką Qigong. Prowadzę zajęcia qigong oraz warsztaty rozwoju osobistego z elementami ruchu intuicyjnego, technik dramowych, kreacji plastycznej i medytacji. Moją pasją jest świadoma praca z ciałem.

Na przestrzeni lat wiedzę i praktykę czerpałam z wielu różnych dziedzin, w tym psychologii i psychoterapii. Poznałam liczne narzędzia rozwoju świadomości ciała i umysłu oraz pracy z emocjami, takie jak praktyka tańca, ruchu i oddechu, joga i medytacja, Qigong, podstawy tradycyjnej medycyny chińskiej, techniki teatralne czy sztuka performance. 

Jestem uczennicą Liu Zhongchun’a, mistrza Pekińskiego Stowarzyszenia Qigong, twórcy stylu Lecącego Żurawia, oraz certyfikowaną instruktorką Dragonfly Qigong autorstwa Steva Green’a. Szkoliłam się również we Włoszech w zakresie Yi Jin Jing Qigong u mistrza Giuseppe Paterniti, który w 2019 r. otrzymał w Tokio tytuł najlepszego międzynarodowego mistrza Qigong oraz jest nauczycielem najwyższego 10-go stopnia systemu Chen Zhenglei Taijiquan.

https://www.facebook.com/theHarmonySpace


Wprowadzenie do Yiquan - odczuwanie przestrzeni, ruchu, energii

Sobota | Sla warsztatowa | godz. 10:50

Wprowadzone zostaną podstawowe ćwiczenia systemu Yiquan, które pozwalają poprawić percepcję ruchu w przestrzeni, podnieść poziom koordynacyjnych zdolności motorycznych, dzięki czemu nauka nowych umiejętności ruchowych może stać się łatwiejsza.


Wybrane ćwiczenia podstawowe systemów Xingyiquan i Baguazhang

Niedziela | Hol Główny | godz. 10:50

Uczestnicy będą mogli zapoznać się ze stosunkowo prostymi, a równocześnie atrakcyjnymi ćwiczeniami o charakterze zbliżonym do ćwiczeń Qigong.

Andrzej Kalisz

Chińskie formy ćwiczeń Taijiquan (Tai Chi) i Qigong (Chi Kung) zaczął uprawiać w 1985 roku. W roku 1986 rozpoczął studia sinologiczne (filologia chińska) na Uniwersytecie Warszawskim. W roku 1989 wyjechał na stypendium naukowe do Chin, gdzie przez dwa lata doskonalił znajomość języka chińskiego i kultury Chin, ćwicząc równocześnie Taijiquan i Qigong pod okiem słynnych mistrzów, m.in. Feng Zhiqiang i Zhou Yi. Rozpoczął wówczas także naukę awangardowego systemu Yiquan.

Od tej pory regularnie, zwykle raz w roku podróżuje do Chin, by pogłębiać swą wiedzę i doskonalić umiejętności. Został głównym międzynarodowym przedstawicielem mistrza Yiquan – Yao Chengguang. W Polsce jest też przedstawicielem stylu Wu (Hao) Taijiquan z przekazu mistrza Zhai Weichuan.

Dzięki znajomości języka chińskiego, zarówno współczesnego, jak i klasycznego ma bezpośredni dostęp do nauk największych chińskich mistrzów, oraz do dawnych traktatów teoretycznych.

W latach 90. rozpoczął nauczanie Taijiquan, Qigong i Yiquan, w roku 2001 tworząc Akademię Yiquan.

Jest instruktorem cenionym w Europie i poza nią, wielokrotnie zapraszanym do prowadzenia szkoleń m.in. w Austrii, Azerbejdżanie, Belgii, Bułgarii, Czechach, Estonii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Rosji, na Ukrainie, we Włoszech i na Węgrzech. W jego szkoleniach brali też udział uczestnicy z Australii, Białorusi, Brazylii, Chorwacji, Danii, Filipin, Gruzji, Izraela, Kanady, Malty, Norwegii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, USA i Wielkiej Brytanii.


www.yiquan.pl   www.facebook.com/AkademiaYiquan

Pierwsze kroki pchających dłoni

Sobota | Hol główny | godz. 14:50

Tui shou, czyli tzw. pchające dłonie, to wyjątkowa formuła szkoleniowa, stosowana głównie w Taijiquan, która pozwala na pogłębienie i szersze zastosowanie kultywowanych jakości poprzez trening w parach. Praktyka ta przejawiać się może najróżniejszymi wariantami, ale fundamentem tej metody jest próba wyczuwania drugiej osoby i podążania za generowanymi przez nią najsubtelniejszymi zmianami. Podczas naszego krótkiego warsztatu, spróbujemy rozbudzić te właśnie podstawowe wartości, zwane ting oraz lian i sui, za pomocą prostych przykładów wspólnych ćwiczeń. Do udziału zapraszamy zarówno osoby, które nie miały wcześniej styczności z tematem oraz wszystkich zainteresowanych spędzeniem kilku chwil w atmosferze nauki przez zabawę, bez rywalizacji, z korzyścią dla ciała i ducha.

Paweł Raszkiewicz

Wieczny student zafascynowany bogactwem Taoizmu osadzonego w tradycji i wyrosłymi na jego gruncie dziedzinami. Dzieląc się zdobytą wiedzą, pragnie robić to jak najrzetelniej, spłacając w ten sposób dług wdzięczności wobec swych nauczycieli i ich linii przekazu za wszelkie dobrodziejstwa płynące z tych praktyk.

www.drogadao.pl www.instagram.com/droga.dao www.facebook.com/twojadrogadao

Taiiji i Qigong dla zdrowia kolan i kręgosłupa

Niedziela | Sala warsztatowa | godz. 13:00

Prezentacja poświęcona zdrowotnym korzyścią praktykowania Tai Chi i Chi Kung w odniesieniu do kręgosłupa i stawów kolanowych z perspektywy nowoczesnej medycyny i fizjoterapii. Spojrzenie okiem fizjoterapeuty na zalety ćwiczeń oraz na najczęściej popełnianie błędy wraz ze wskazówkami jak ich unikać. Połączenie tradycyjnego chińskiego podejścia do zajęć Tai Chi i Chi Kung ze zdobyczami medycyny i fizjoterapii zachodniej w dążeniu do osiągnięcia zdrowego kręgosłupa, elastycznych i sprawnych stawów oraz prawidłowej i estetycznej sylwetki.

Relaks kręgosłupa

Niedziela | Hol główny | godz. 13:45

Warsztat nawiązuje do tematu wykładu. Ćwiczenia Chi Kung Tai Chi poprawiają kontakt z własnym ciałem, umożliwiają wyczucie utrwalonych napięć i blokad w obrębie pleców i kręgosłupa (autodiagnostyka problemów z kręgosłupem) oraz pozwalają na rozluźnienie mięśni przykręgosłupowych, uelastycznienie stawów międzykręgowych i odciążenie krążków międzykręgowych (zwanych potocznie dyskami). Cel warsztatu – nauka technik relaksujących kręgosłup oraz poprawiających jego kondycję.

Kinga Klaś-Pupar

Magister rehabilitacji ruchowej, specjalista z zakresu odnowy biologicznej, instruktor sportu Wu Shu, instruktor rekreacji ze specjalnością Kung Fu, Tai Chi i Chi Kung, instruktor narciarstwa zjazdowego, instruktor Nordic Walking, Gymstick, Core Board. Posiada czwarty duan Wu Shu Międzynarodowej Federacji Chińskich Sztuk Walki (IWF) uprawniający do prowadzenia własnej szkoły. Chińskie sztuki walki uprawia 17 lat.

Prowadzi zajęcia ruchowe, rekreacyjne i relaksacyjne od 1996r. Od roku 2004 prowadzi własną działalność gospodarczą w sektorze usług medycznych, sportu, rekreacji oraz sztuk walki i wschodnich systemów relaksacyjnych oraz własną szkołę Tai Chi Chuan YIN LONG – SREBRNY SMOK. Od 2007 roku jest pracownikiem dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie pracuje w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu na stanowisku instruktora.

Jest promotorem zdrowego stylu życia. Współpracuje w tej dziedzinie z wieloma organizacjami zajmującymi się upowszechnianiem aktywności ruchowej, prawidłowego odpoczynku i odnowy psychosomatycznej.

W pracy fizjoterapeuty łączy tradycyjną zachodnią rehabilitację ze wschodnimi systemami leczniczymi i relaksacyjnymi. Zajmuje się również badaniem wpływu chińskiego systemu Tai Chi na organizm i zdrowie człowieka.

Doświadczenia zdobyte na licznych warsztatach i seminariach oraz w trakcie pracy z pacjentami wykorzystuje w szkoleniach i zajęciach dla studentów, instytucji państwowych oraz prywatnych firm. Współpracuje z redakcją miesięcznika „REMEDIUM – profilaktyka i promocja zdrowego trybu życia” publikując na jego łamach artykuły dotyczące aktywności ruchowej, relaksu, leczenia i profilaktyki schorzeń.

https://www.facebook.com/YinLongSrebrnySmok

Taiji i człowiek

Sobota | Hol główny | godz. 11:20

O wpływie ruchu Tai Chi na zdrowie fizyczne i psychiczne.

Hai Bui Ngoc NAM

Wielokrotny złoty medalista Chen Tai Chi

Mistrz Europy w Tai Chi Chuan

Hai Bui Ngoc – Ukończył chińska Akademię Wu Shu. Jest wybitnym znawcą ponad trzydziestu stylów chińskich sztuk walki. Naucza m.in. Tai Chi Chuan, stylu Chen, Yang i Wu oraz form z różnymi rodzajami broni, takimi jak: miecz, szabla, kij, wachlarz bojowy. Uczy również kung-fu Wu Shu, styli północnych i południowych, formy: Małpy z kijem, Pijanego Mistrza, Orła, Modliszki, Bagua, Xing-yi quan oraz form z bronią (miecz, podwójny miecz, kij, szabla, łańcuch, linka z ciężarkiem, włócznia, halabarda, wachlarze bojowe, mieczohaki, san jie gun – chińskie nunchako ).

Nam jest również aktorem teatralnym i filmowym. Występował w sztukach w teatrze Buffo oraz w teatrze Ludowym w Krakowie. Grał w wielu serialach i filmach fabularnych oraz współpracował z telewizją przy realizacji reportaży na temat kultury azjatyckiej i dokumentów biograficznych. Przygotowuje również choreografie do spektakli i pokazów sztuk walki.

W 2016 roku ukazała się książka biograficzna opisująca niezwykłe losy Nama „Niech żyje Nam. Historia mistrza".

Motto Nama:

"Wczoraj to już historia,

Jutro to tajemnica,

Dzisiaj to dar losu."

http://nam.waw.pl/ https://www.facebook.com/szkolanama

Nowy Qigong Guolin na metrze kwadratowym

Sobota | Sala warsztatowa | godz. 12:35

Od ponad roku, Fundacja Dantian organizuje weekendowe, prozdrowotne marsze w warszawskich Łazienkach Królewskich oraz warsztaty wyjazdowe poświęcone nauce tzw. Nowego Qigongu Guolin. Nazywany często “antyrakowym”, ten rodzaj qigongu był badany naukowo przez ponad ostatnie pół wieku, na Wschodzie i na Zachodzie. Rezultaty obserwacji reakcji pacjentów oraz szczegółowych badań fizyko-chemicznych potwierdziły jego pozytywne, medyczne efekty zarówno w profilaktyce, jak i w towarzyszeniu współczesnej terapii onkologicznej, i nie tylko. Prowadzący ten warsztat Jan Gliński miał okazję naocznie przekonać się o terapeutycznych efektach qigongu Guolin wśród chińskiej społeczności Malezji jeszcze w latach 90. XX w., mając w kolejnych latach okazję do praktyki pod okiem doświadczonych instruktorów, ostatnio w Singapurze. Praktyka Nowego Qigongu Guolin odbywa się głównie jako forma specyficznego marszu z odpowiednim rytmem oddechowym. Istnieje również komplementarna forma praktyki tego qigongu, którą można by nazwać “marszem w miejscu”. Stąd tytuł warsztatu, który pozwoli uczestnikom na spróbowaniu tego pozornie prostego zestawu kilku ruchów, niemniej zawierającego w sobie główne elementy chodzonego Nowego Qigongu Guolin. Praktyczna alternatywa na deszczowe lub zbyt zimne dni.

Jesienny qigong w MAiP

Niedziela | Hol główny | 11:35

Warsztat jest zaproszeniem do wypróbowania zajęć, które odbywają się regularnie w Muzeum Azji i Pacyfiku w ramach cyklu "Jesienne spotkania z qigongiem", w każdy poniedziałek, 18.30 – 19.45.

Jan Gliński

Przez ostatnie pół wieku (tak, czas szybko leci …) adept sportowych i tradycyjnych sztuk walki, zdrowia i rozwoju osobistego (najpierw judo i karate, później kyudo, qigong i taiji). Pobierając przez lata nauki od szeregu mistrzów, od ponad 20 lat doskonali swoje umiejętności pod kierunkiem Ly Chuan Zheng’a, mistrza siódmej generacji szkoły Yang Jia Lao Jia (Starego Stylu Yang) Taiji z siedzibą na Tajwanie. W 2017 r. został oficjalnie zatwierdzony jako nauczyciel ósmej generacji przez Światową Federację Sztuk Walki Klasycznego Yang Taiji. Zawodowo, równie długo, w międzynarodowym biznesie high-tech.

www.fundacjadantian.com https://www.facebook.com/FundacjaDantian

Dziesięć Kawałków Brokatu Taiji 

Niedziela | Sala warsztatowa | godz. 11:05

To inspirowany długą formą ręczną Starego Stylu Yang Taijiquan zestaw ćwiczeń autorstwa Mistrza Ly Chung Zheng. A dokładniej, zestaw wybranych, tych samych sekwencji formy podstawowej i lustrzanej, połączonych płynnym przejściem. Zestaw może być wstępem do dalszej nauki całej długiej formy. Może też być alternatywą dla tych, którzy z różnych względów nie mogą rozpocząć regularnej nauki długiej formy ręcznej, a chcieliby poznać najważniejsze zasady tego klasycznego stylu taiji. Podobnie jak klasyczne

Osiem Kawałków Brokatu, ww. brokaty taiji mogą być też wykonywane jako prozdrowotne ćwiczenia qigongu, z naciskiem na koordynację między ruchem, oddechem i koncentracją umysłu. W trakcie warsztatów, ćwiczone będą następujące sekwencje świadomego ruchu: „Pojedynczy bat’ - z naciskiem na osadzenie i wysyłanie impulsu. „Granie na lutni” - z naciskiem na przenoszenie ciężaru, będące też doskonałym ćwiczeniem dla nóg oraz „Rozgarnianie grzywy konia” - z naciskiem na połączenie transferów z obrotami tułowia.

Katarzyna Kieraś

Trenuje taijiquan i qigong pod kierunkiem Jana Glińskiego od 2013 r. Uczestniczyła w międzynarodowym biennale Yang Jia Lao Jia (Starego Stylu Yang) Taiji Quan we Francji (2015) zdobywając złoty puchar w zawodach grupowych oraz srebrny medal na XX Ogólnopolskim Pucharze Taiji Warszawie (2016 r.). Brała udział w I Europejskim Festiwalu Sztuk Walki Klasycznego Yang Taiji (2018 r.) zdobywając złoty medal. Od 2017 jest certyfikowaną instruktorką z formy miecza, zaś od 2018 r. formy szabli Starego Stylu Yang. Przez wiele lat zajmująca się zawodowo jubilerstwem i projektowaniem biżuterii. Kilka lat praktykowała jogę Iyengara oraz Ashtangę jogę. Od wielu lat na ścieżce osobistego rozwoju. Terapeutka zajęciowa zorientowana na arteterapię oraz terapię poprzez ruch.

www.fundacjadantian.com https://www.facebook.com/FundacjaDantian

Qigong Wuji Hundun

Sobota | Sala warsztatowa | godz. 14:20

Forma czikungu Mistrza Duana Zhilianga z Pekinu, którego przodkowie służyli w gwardii cesarskiej w Zakazanym Mieście. Duan Zhiliang żył 107 lat (zm. w 2016 r), był mistrzem sztuk walki i doktorem tradycyjnej medycyny chińskiej. Ćwiczył i uczył w pekińskim parku oraz leczył używając do tego ćwiczeń czikungu. Rodzina Duan praktykowała sztuki bagua z 2 mieczami, stąd w czikungu tym jest dużo zaokrąglonych ruchów wzmacniających górną część ciała. Wuji Hundun odzwierciedla pierwotny chaos i proces jego porządkowania. Składa się z 18 ćwiczeń, z których pierwsze i ostatnie są zawsze te same, a pozostałe można wykonywać w dowolnej ilości i kolejności, co stwarza okazję dla własnej kreatywności. Ma uniwersalne, pozytywne działanie, wspierając poszczególne funkcje organizmu. Reguluje pracę narządów wewnętrznych, rozciąga i zwiększa elastyczność ciała. Korzystnie wpływa na krążenie krwi, poprawia przepływ energii w meridianach i polu energetycznym. Wzmacnia energię ochronną wei czi. Harmonizuje jin i jang, pogłębia i harmonizuje oddech.

Kaxia E. Kowalewska

Jestem instruktorką tajczi i czikungu oraz kwalifikowaną instruktorką rekreacji ruchowej – fitnessu psychofizycznego. Ukończyłam kurs specjalistyczny w tym zakresie na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Tajczi uczyłam się w Chinach na Uniwersytecie Sportowym w Pekinie i na seminariach w Europie, u Mistrzów Yang Juna i Yang Bina, bezpośrednich spadkobierców stylu rodziny Yang z 6. pokolenia mistrzów. Jestem członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Tajcziczuan Stylu Yang, w rankingu którego posiadam 3. stopień – odznakę Złotego Orła. W 2007 r. brałam udział w międzynarodowym turnieju tajczi w Taiyuan w prowincji Shanxi, gdzie zdobyłam 2 brązowe medale. W 2016 r. otrzymałam brązowy medal na zawodach XX Puchar Polski Taijiquan w Warszawie. Uczę tradycyjnego tajczi stylu rodziny Yang, w formie nazywanej niekiedy „stylem Tygrysa”, tak jak jest on obecnie przekazywany w Chinach i na całym świecie przez potomków w prostej linii ojca stylu Yang Luchana – jego prawnuka, niedawno zmarłego Mistrza Yang Zhenduo oraz jego wnuków Yang Juna i Yang Bina. Nauczają oni taijiquan ściśle według zasad ich pradziadka Yang Chengfu. Uczyłam się różnych odmian, linii i współczesnych modyfikacji stylu Yang, ale moją główną praktyką pozostaje styl Yang Juna.

Praktykowałam też formę Yang Jia Lao Jia (starego stylu Yang) u Jana Glińskiego, ucznia Ly Chuan Zhenga. 

Czikungu uczyłam się od mistrzów: Liu Zhongchuna, Daisy Lee, Sławomira Pawłowskiego, Francesca Garripoliego, Jutty Kellenberger (uczennicy Mantaka Chia) i innych nauczycieli.  

Mam wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć z prozdrowotnej gimnastyki chińskiej na imprezach plenerowych, obozach rodzinnych organizowanych przez urząd miasta i poradnię rodzinną, na Uniwersytecie III Wieku, w ośrodkach holistycznego rozwoju, klubach fitness i z własną grupą. Prowadzę czikung i tajczi m. in. w Naturalnym Centrum Zdrowia w Warszawie. Współpracowałam jako instruktorka z Fundacją Dantian, biorąc udział w ogólnodostępnych akcjach na świeżym powietrzu. Piszę artykuły propagujące chińskie sposoby dbałości o zdrowie oraz zdrowy styl życia. Jestem autorką książek „Tajczi bez tajemnic” (KDC, 2007) i „Pokochaj wegetarianizm” (KDC, 2010). Upowszechniam gimnastykę na świeżym powietrzu wzorem chińskim – co roku w sezonie letnim prowadzę ćwiczenia dla wszystkich na warszawskim Polu Mokotowskim. Od czasu do czasu organizuję własne warsztaty.

卡霞 – Kaxia

To moje chińskie imię zapisane w znakach i pinyinie. Wymawia się Kasia. Oznacza „Karta Zorzy”. 

http://taichiyang.waw.pl/ https://www.facebook.com/czikungtajczi/ 

Na początek dnia, Qigong "pierwszego kontaktu", rozbudzający siły witalne

Niedziela | Hol główny | godz. 10:05

Qigong "pierwszego kontaktu" :) to proste elementy rozgrzewki, automasażu oraz podstawowe ćwiczenia służące harmonizowaniu energii, osiąganiu stanu wewnętrznej równowagi. Ćwiczenia są łatwe do zapamiętania, mogą być wykonywane "z marszu", jako przerywnik, forma regeneracji w pracy oraz remedium w sytuacjach wywołujących stres.

Nadają się świetnie jako praktyka na początek dnia pomagająca pobudzić siły witalne. Inne elementy i ćwiczenia Qigong mogą być nieocenioną formą relaksacji na koniec dnia zapewniającą dobry sen.

Marta Wilczyńska

Marta Wilczyńska jest certyfikowaną trenerką qigong, zajmuje się tą dziedziną od 25 lat. Wciąż pogłębia wiedzę i doskonali swoje umiejętności u nauczycieli z Chin, Szwecji i USA.

Jest ceryfikowaną masażystką z zakresu masażu klasycznego, relaksacyjnego i leczniczego. Stosuje również akupresurę.

Od czterech lat prowadzi regularne zajęcia qigong na terenie powiatu sochaczewskiego, mało znane wciąż w Polsce ćwiczenia znajdują u nas coraz szersze grono entuzjastów.
www.fundacjakazdytoczuje.pl https://www.facebook.com/profile.php?id=100094642264999

Kung Fu, Wushu dla zdrowia i samoobrony

Sobota | Hol główny | godz. 13:05

Kung Fu Wushu jest nie tylko formą polepszenia zdrowia i skutecznym systemem samoobrony, forma miecza, forma kija i forma włóczni Na warsztacie zapoznasz się z wybranymi technikami walk z Wushu/Kung Fu, ale również z technikami wywodzącymi się z chińskiego boksu SANDA. A wszystko dla polepszenia zdrowia u dzieci i dorosłych. Zyskujesz lepszą koordynację, refleks i szybkość. Poprzez pracę z błędnikiem możesz poprawić też równowagę.

Tomasz Kaptur

Tomasz Kaptur dwukrotny złoty medalista Ogólnopolskiego Festiwalu Wu Shu i Kultury Chińskiej , założyciel Legnickiej Szkoły Shaolin Kung Fu Wushu oddziału Shaolin Polska.

ISTRAGRAM;

 WuShu Kaptur

@wushu.tomash.lee

FANPAGE;

https://www.facebook.com/WushuLegnica/

FACEBOOK;

https://www.facebook.com/tomasz.wushu.kaptur.kungfu

Uważność i samoświadomość w ćwiczeniach Qigong

Sobota | Hol główny | godz. 10:40

Bronisław Świątkowski

Jestem propagatorem Qigong, Mindfulness, relaksacji, trenerem, szkoleniowcem, wykładowcą akademickim. Moją pasją jest praktykowanie i nauczanie metod rozwojowej pracy z ciałem, oddechem i umysłem – służących zwiększeniu sprawności i poprawie regeneracji psychofizycznej. Wykorzystuję tradycyjne i współczesne systemy ćwiczeń, pomocne w osiąganiu równowagi, zdrowia i odporności oraz w radzeniu sobie ze stresem i przeciążeniem psychofizycznym. Jestem uczniem Liu Zhongchun’a, Mistrza Pekińskiego Stowarzyszenia Qigong, instruktorem stylu lecącego Żurawia od roku 2005.

www.mindfulnessnonstop.pl www.qigong.org.pl

Zwierzęca natura taiji

Sobota | Sala warsztatowa | godz. 17:05

 Zwierzęca natura tai chi — Do treningu tai chi nadal używa się tradycyjnej nomenklatury. Na tych warsztatach zajmiemy się metodami odwołującymi się do świata zwierząt. Taki sposób postępowania pozwala łatwiej zapamiętać i zrozumieć ideę ćwiczenia. Główny nacisk położymy na metody wizualizujące kota — będącego odpowiednikiem elementu metalu w teorii pięciu przemian.

Fizyczna strona qigongu

Niedziela | Hol główny | godz. 12:10

Krzysztof KO Operacz

Od ponad dwudziestu lat praktykuję chińskie sztuki walki. Przede wszystkim Taiji Quan (Tai Chi Chuan), Chuo Jiao Fanzi i inne. Ćwiczę też różne zestawy Qi Gongu - zarówno zdrowotnego, jak i bojowego. 

Swojego treningu nie ograniczam tylko do jednego kierunku. Inspiracji poszukuję też w innych dziedzinach takich jak: boks, łucznictwo, sporty miotane (nóż, toporek) oraz trening bicza. Wszystko, co może pomóc mi osiągnąć lepsze zrozumienie praktyki jest dobre, a każdy, kto umie więcej ode mnie, może być moim nauczycielem. 

Od kilku lat prowadzę blog "Tai Chi po polsku" (www.taijipopolsku.pl), w którym staram się propagować wiedzę na temat amatorskiego treningu, a przede wszystkim ideę samodzielnej pracy jako sposobu spędzania czasu i dbania o własne zdrowie.

www.taijipopolsku.pl

Qigong jako Sztuka Pielęgnowania Życia. Żywioł Ziemi

Niedziela | Sala warsztatowa | godz. 10:10

Zapraszam na niespełna godzinne spotkanie z tą piękną praktyką, która wspiera nasze zdrowie na wszystkich poziomach. Ruchy są łagodne, podnoszące na duchu, łatwe do wykonania i zapewniają długotrwałe dobre samopoczucie. 

Spotkamy się z Żywiołem Ziemi jako symbolem zakorzenienia, ugruntowania, podstawy. 

Czas transmisji z jednej pory roku w drugą, czas życiowych decyzji czy ważnych zmian - wszędzie tu zapraszamy stabilność i zbalansowaną Ziemię. W dynamicznie zmieniających się okolicznościach pozostajemy osadzeni, scentrowani i ugruntowani w prostocie chwili obecnej. Dostrajamy się do twórczej inteligencji życia.

"Ziemia jest żywiołem łączenia. Jest stabilną formą, dotyczy spójności, karmienia i praktycznosci. Lubi prostotę. Tworzy środowisko zaufania, przestrzeń piękną, ugruntowaną, karmiącą. Jest źródłem wszelkiego pożywienia i nowego życia. Ziemia jest głęboka i zasadnicza w swojej mądrości. Z jej natury rodzi się przyjemność i komfort. Jesteśmy zrodzeni z Ziemi i wracamy do Ziemi. To poczucie bycia we właściwym miejscu z właściwą energią."

Qigong to dla mnie też pochwała piękna i życia. To sztuka, czyste doświadczenie. To postawa otwartości, żywotności, gotowości do zmiany. To styl życia, obecność i zaangażowanie w każdy aspekt codzienności.

Serdecznie zapraszam

Joanna Juraszek

Od ponad 20 lat zajmuję się pracą z ciałem, świadomością ciała i jego mądrością w relacji do szeroko pojętego zdrowia.

Studiowałam psychobiologię, psychologię kliniczną, europeistykę; odbyłam liczne warsztaty terapeutyczne, jestem konsultantką Ajurwedy, nauczam pięknej sztuki „pielęgnowania życia” jaką jest Qigong, którą praktykuję od 15 lat. I tańczę zawodowo. Wszystko to razem łączy się i uzupełnia w sposób naturalny.

W pracy warsztatowej chętnie sięgam do mądrości dawnych kultur i refleksji z odbytych podróży w różne zakątki świata m.in Tybet, Chiny, Indie czy Botswana, które mocno naruszyły, ale i wzbogaciły moje „zachodnie” postrzeganie rzeczywistości.

Mieszkałam w Chinach ucząc się Qigong, corocznie odwiedzam Indie zgłębiając Ajurwedę . Wyprawy do Azji i Afryki przypomniały jaką moc transformacji kryje w sobie dawna mądrość, bliskość dzikiej natury, praca z ciałem, twórczość.

Tworzę i uczestniczę w spotkaniach, które pozwalają z szacunkiem, otwartością przyglądać się otaczającej rzeczywistosci i doświadczać wzajemnych relacji.

Prowadzę również indywidualne konsultacje w tematyce zdrowia.

Współtworzę Przestrzeń-Esencja, która powstała z potrzeby dzielenia się, wymiany, kreacji, z potrzeby prostego faktu bycia, odczuwania. Jest przypomnieniem, że istnieją w nas zasoby, dzięki którym możemy zwrócić się w stronę piękna, wewnętrznej mocy i spokoju.

To przestrzeń otwarta na wszystko co nienazwane, co w nas żywe, życiodajne, naturalne, bezpośrednie, ukryte głęboko w ciele. Wszystkie doznania, myśli, uczucia są tu mile widziane i w poczuciu życzliwości mogą swobodnie płynąć.

www.przestrzeń-esencja.pl https://www.facebook.com/przestrzenesencja/

Akademia Witalności

Sobota | Hol główny | godz. 12:25

Zapraszamy na warsztaty wprowadzające w piękny świat chińskiej gimnastyki zdrowotno-relaksacyjnej TaiChi. Zajęcia skierowane są do osób początkujących. Celem warsztatów jest rozwijanie ogólnej sprawności, koordynacji i świadomości ciała.

Jeśli:

- chcesz zwiększyć odporność i siły witalne organizmu

- chcesz obniżyć poziom napięcia i stresu

- marzy Ci się głęboki relaks, który da Ci siłę, radość i optymizm

- potrzebujesz na chwilę się zatrzymać

- chcesz być w zgodzie ze sobą

- chcesz czuć lekkość i przyjemność z życia

- chcesz poczuć MOC ODDECHU

- masz różne dolegliwości psychosomatyczne np. ból

- chcesz nauczyć się lepiej radzić sobie z emocjami

- poszukujesz swojej wewnętrznej mocy i spokoju

to warsztaty te są właśnie dla Ciebie.

--> ODZYSKAJ SPOKÓJ, WEWNĘTRZNĄ RÓWNOWAGĘ i WITALNOŚĆ <--

Ewa Mechelewska

Ekspert chińskiej gimnastyki zdrowotno- relaksacyjnej tai chi, założyciel i Trener Główny Szkoły TaiChi-Warszawa. 5-krotna medalistka Mistrzostw Świata w Taichi. Trener I Klasy. Sędzia I klasy Wushu. Jako jedyna kobieta w Polsce - Sędzia Główny na krajowych i międzynarodowych zawodach Wushu. Członek polskiej kadry narodowej Polskiego Związku Wushu w latach 1994-2010. Posiada stopień mistrzowski 3DUAN.

Absolwentka Wydziału „Żywienia Człowieka” SGGW oraz studiów podyplomowych MBA w dziedzinie zarządzania i marketingu ESSEC we Francji.

Finalistka konkursu Mocne Strony Kobiety miesięcznika „Cosmopolitan”, w 2010 otrzymała nagrodę Ministra Sportu i Turystyki za medal Mistrzostw Świata Wushu Tradycyjnego w Chinach. W 2015 otrzymała tytuł AMBASADORKA KLASY przyznawany za wybitne osiągnięcia w budowaniu marki.

W 2016 roku odbyła międzynarodowy kurs trenerski Wushu ukończony egzaminem przed komisją IWUF – Inernational Wushu Federation.

Uczestniczka pokazów, programów TV i radiowych. Autorka i konsultant artykułów prasowych na temat taichi.

Po przeszło 30 latach treningów, zdobyciu najwyższych lokat w zawodach krajowych i międzynarodowych dysponuje unikatową wiedzą praktyczną pogłębianą w Chinach – z wykorzystaniem prawidłowego oddechu dla poprawy zdrowia, wzmocnienia odporności i witalności.

„ Jako nastolatka trafiłam na pierwszy trening kung-fu/wushu, równolegle poznając techniki tai chi i to one urzekły mnie swoim pięknem. Po latach pasja przerodziła się w zawodowstwo i trwa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego”

Moją misją jest służyć wiedzą i doświadczeniem jak żyć w zdrowiu i w pełni sił witalnych.

www.ewamechelewska.pl https://www.facebook.com/taichi.warszawa

Energia i Moc ćwiczeń wzmacniających w Medycznym Qigong

Sobota | Sala warsztatowa | godz. 11:55

Warsztat pozwoli uczestnikom na poznanie kilku ćwiczeń Qigong wywodzących się z różnych systemów i tradycji. Łączy je wspólny mianownik – pozwalają na szybkie pobudzenie energii w ciele. Odczucie przepływu Qi jest przepięknym momentem wejścia w świat swojej ale i otaczającej nas energii. Dynamiczne i statyczne ćwiczenia rozgrzeją nas, wzmocnią wewnętrzną strukturę naszego ciała, narządy wewnętrzne, osadzą nas stabilniej w naszym życiu, poprzez wzmocnienie elementu Ziemi. Połączenie ruchu, różnych technik oddechowych oraz określonej pracy mentalnej da nam możliwość wzbudzenia i uruchomienia drzemiącej w nas Mocy Qi.

Małgorzata Szkurłatowska

Medycyną chińską w tym praktyką Qigong zajmuje się od 1996 roku.

Studia:

  • Sam School of Traditional Chinese Medicine, Sweden – specjalizacja Qigong medyczny Beijing University of Traiditional Chinese Medicine Institute Avicenna – kursy specjalizacyjne z onkologii i neurologii w TCM.
  • 4-letnia praktyka Qigong na Międzynarodowych Warsztatach Medycyny Chińskiej w Polsce, Szwecji i Norwegii.

Nauczyciele:

  • Master Marcus Bongart - SAM School of TCM, Szwecja
  • Master Allan Kelson - Tai Chi &amp; Chi Kung Institute, Australia
  • Master dr Gaspar Garcia - Marbella, Hiszpania
  • Master dr Duan Zhi Liang – Beijing, Chiny
  • Master Professor Huang Xiaokuan - Beijing General PLO Hospital, Chiny
  • Master Feng Genhuai - Wu Shu Centre – Shaolin, Chiny

Udział w Europejskich Kongresach Medycznego Qigong i Światowym Kongresie Medycznego Qigong w Pekinie. Honorowa członkini Szwedzkiego Stowarzyszenia Medycznego Qigong.

Od 2001 roku prowadzi kompleksowe terapie oparte na ziołolicznictwie, dietoterapii, akupunturze i moksoterapii, technikami manualnymi oraz ćwiczeniach Qigong.

Autorka programu edukacyjnego ”Medycyna chińska dla zdrowia i długowieczności” i Kursu Urody Cesarzowych oraz wielu programów szkoleniowo – treningowych dla osób indywidualnych oraz firm.

Od kilku lat prowadzi szkolenia dla współpracowników chińskiej firmy Tiens.

Uczy różnorodnych ćwiczeń Qigong: klasycznych Dao Yin, technik Bagua, Qigongu meridianowego formy ”Sześć Tajemnych Słów”, walking Qigong, ochronnych technik ”Złotej Nici”, form medytacyjnych o rodowodzie tybetańskim oraz zaawansowanych technik w praktyce indywidualnej.

Pracuje też autorską metodą na puktach Dantian.

Prowadzi różnorodne szkolenia, kursy doskonalące, treningi i obozy zdrowotne/treningowe.
https://www.facebook.com/gosia.szkurlatowska


Dao Yin Mawangdui - 12 meridianów

Sobota | Sala warsztatowa | godz. 13:15

Piotr Ziemba

uprawia sztuki walki od wczesnej młodości. Równolegle do taijiquan uprawiał północne style gongfu, południowe, karate, boks wg polskiej szkoły Feliksa Stamma, sanda, xingyiquan i wiele innych. Od połowy lat 80 uczeń Dr Yang Jwing Minga.

Wkrótce został jego najbardziej doświadczonym w taijiquan uczniem w Europie. 

Naukę stylu yang kontynuował w linii przekazu Mistrza Yang Sau Chun"a prawnuka twórcy stylu Yang legendarnego Yang Lu Chana.

Od połowy lat 90. uprawia styl Chen. Jest wewnętrznym uczniem (tudi) Mistrza Chen Xiaowanga (wnuka Chen Fake i potomka generała Chen Wang Tinga) i jest wierny jego linii przekazu. Posiada 5 Duan w Chinese Wushu Association. Od 25 lat jest gospodarzem seminariów taijiquan, zwłaszcza z zakresu pchających dłoni (tui shou), zastosowań bojowych (yunfa) oraz posługiwania się tradycyjną bronią. Jest 16. krotnym Mistrzem Europy TCFE. W latach 90 w Poznaniu założył szkołę tradycyjnego Taijiquan, czego skutkiem było to, że również jego uczniowie zdobywali najwyższe laury na prestiżowych turniejach. Praktykuje różne rodzaje taoistycznej medytacji Neidan oraz starożytny system Daoyin, których celem jest długowieczność. Zgłębia chińską dietetykę i ziołolecznictwo, będące częścią Yang Sheng -starożytnej kultywacji zdrowia.
http://taichi.com.pl

Ciało i emocje w nim ukryte – Qigong i Fizjoterapia

Sobota | Sala warsztatowa | godz. 15:00
Warsztat ten to niezwykła okazja do zrozumienia, jak emocje wpływają na nasze ciało i jak możemy poprawić nasze samopoczucie poprzez połączenie starożytnej chińskiej praktyki Qi Gong z nowoczesnymi metodami fizjoterapeutycznymi. Skupimy się na poniższych zagadnieniach: 

 Qi Gong jako narzędzie do odblokowywania emocji - Poznamy podstawy, techniki oddechowe i ruchowe, które pomagają w odblokowywaniu i harmonizacji emocji w ciele.

-     Terapia manualna i rehabilitacja - Nauczymy, jak świadome połączenie pracy nad ciałem z kontrolą emocji może prowadzić do lepszego zdrowia psychicznego i fizycznego. 

 Wartość holistycznego podejścia - Wyjaśnimy, dlaczego ważne jest traktowanie ciała i umysłu jako jedność oraz jak to podejście może przyczynić się do osiągnięcia spokoju i harmonii w życiu codziennym. 

Dlaczego warto wziąć udział ?

 - Pogłębisz wiedzę i czucie jak emocje wpływają na nasze zdrowie i ciało. 

- Nauczysz się prostych technik Qi Gong do redukcji stresu i napięć emocjonalnych. 

 Poznasz narzędzia do radzenia sobie z codziennym stresem i bólem. 

Nasz warsztat jest dedykowany wszystkim, którzy pragną znaleźć harmonię między swoimi emocjami a ciałem, a także chcą poprawić swoje zdrowie i samopoczucie. 

Marta Pociejewska

Od urodzenia wychowana była w styczności z filozofiami i sportami Dalekiego Wschodu, zafascynowana psychosomatyką oraz holistycznymi metodami pracy z ciałem i umysłem.  Największe spełnienie odnalazła w Tai Chi i Qi Gong, które praktykuje od 2005 r. Po kilkunastu latach praktyk stworzyła własny system ćwiczeń Qi Balans oraz w późniejszym czasie zaczęła współtworzyć projekt Tao Move ( www.taomove.com ). Ze względu na to, że większość życia wypełnił jej kontakt z końmi (w tym trenowanie zarówno koni jak i ludzi), zrodziło to kilka lat temu powstanie pierwszego w Polsce systemu ćwiczeń Tai Chi dla Jeźdźców oraz współpracę z 2krotnym Mistrzem Świata w łucznictwie konnym Norbertem Kopczyńskim.

https://www.qibalans.org

Dariusz Straszewski

Absolwent uniwersytetu medycznego w Łodzi na wydziale fizjoterapii.Terapeuta manualny i coach zdrowia. Dyplomowany terapeuta craniosacralny. 30 lat doświadczenia w pracy z ciałem , w terapi kręgosłupa i psychosomatyce. Fizjoterapeuta Anity Włodarczyk na igrzyskach olimpijskich w Rio.

Tao Relacji

Sobota | Sala warsztatowa | godz. 16:00


Taoistyczna Joga - 8 Diamentów Bodhidharmy

Niedziela | Hol główny | godz. 12:45Włodzimierz Wieliczkowski

Terapeuta i mistrz Qigong, trener sztuk walk, mistrz Północno – Tybetańskiej klasztornej szkoły „Lun Hu Czuan”, Mistrz Wietnamskiej Szkoły De Ngat Kung Fu Kuen Zap., dyplomowany naturoterapeuta (wsch. refleksoterapia, terapia manualna, bioenergoterapia, dietologia, ziołolecznictwo), absolwent podyplomowych studiów AWF w Kijowie specjalizacja trener Sztuk walk i rehabilitacja, dyplomowany naturoterapeuta (wsch. refleksoterapia, terapia manualna, bioenergoterapia, dietologia, ziołolecznictwo). Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Profesjonalnych Specjalistów Medycyny Komplementarnej i Uzdrawiania, uczeń Wschodnich Mistrzów Tao, otrzymał szereg Taoistycznych i Buddyjskich inicjacji. Założyciel Taoistycznej Szkoły Świadomego Życia „TaoArte” w Warszawie. 

www.taoistycznajoga.pl

Peng – pierwsza, główna umiejętność (energia, metoda) w taijiquan 

Niedziela | Sala warsztatowa | godz. 11:45


Chansigong – ćwiczenia rozwijania jedwabiu

Sobota | Hol główny | godz. 14:10
Marek Baliński

Taiji zafascynowało mnie jak jeszcze byłem dzieciakiem–młodzieńcem :) i praktykuję je z pasją od ... 40 lat. Od 24 lat uczę się tej wspaniałej sztuki od rodziny Chen – historycznych twórców taijiquan. Jestem tudi (wewnętrznym uczniem) grandmastera Chen Xiaowanga. Organizuję i współorganizuję przyjazdy mistrzów z wioski Chenjiagou do Polski. Moimi nauczycielami są: grandmaster Chen Xiaowang, grandmaster Chen Xiao Xing, mistrz Wang Haijun, mistrz Chen Ziqiang. Współpracuję z wybitnymi nauczycielami z zachodu t.j. Nick Gudge, David Gaffney, Davidine Siaw-Voon Sim, Jan Silberstorff. Fascynuje mnie wielopoziomowość i wszechstronność sztuki taijiquan. Dzięki oparciu taiji na uniwersalnych zasadach równowagi mogę stosować ją we wszystkich aktywnościach swojego życia. Cieszę się, że praktyka przynosi mi tyle radości, siły, spokoju i spójności. Dzięki praktyce taiji łatwiej mi stawiać czoła trudnościom. Polecam z całego serca.

https://stylchen.pl https://www.facebook.com/AkademiaChenTaijiquanMarekBalinski/

Ruch w rytmie dobowym

Niedziela | Sala warsztatowa | godz. 14:00

W trakcie tego warsztatu uczestnicy dowiadują się, jak wykorzystywać zegar dobowy związany z pięcioma głównymi organami (serce, wątroba, śledziona, płuca, nerki) i ich odpowiadającymi energiami (Qi) do planowania swojego treningu i ruchu.

Anna Radoszewska @kobieta.orientu

Naturoterapeutka i akupunkturzystka.

Od lat związana z medycyną chińską i naturalnym zdrowiem, pasjonatka medycyny energetycznej. Prowadzi gabinet naturoterapii i biorezonansu w Warszawie. Do zdrowia podchodzi holistycznie łącząc mądrość medycyny wschodu i zachodu.

https://www.instagram.com/kobieta.orientu/

Organizacja i prowadzenie

Marcin Wojewoda

Od ponad dwudziestu lat miłośnik, badacz i pasjonat nurtu wellbeing jako stanu zapewnienia równowagi umysłu, ciała i ducha człowieka. Od ponad dziesięciu lat pracuje z wschodnioazjatyckimi metodami ruchu, studiując ich powiązania ze stanem świadomości i umiejętnością podjęcia inicjatywy w celu poprawy własnego stanu zdrowia fizycznego, psychicznego, emocjonalnego, duchowego, sytuacji środowiskowej, społecznej czy zawodowej. W tym zakresie promuje wydarzenia i procesy transformacyjne i samorozwojowe współpracując z wizjonerami, liderami myśli, nauczycielami, mówcami i specjalistami. Współtworzy ogólnospołeczną ideę bycia QiFit tj. dbania o swój dobrostan z wykorzystaniem wschodnioazjatyckich metodach ruchu dla zdrowia i rozwoju osobistego.

www.QiFit.pl

Strefa Wystawców QiFit Festival 2023


Fundacja Dantian

Na stoisko będzie można zapoznać się z działalnością szkoły Qigongu i Taijiquan Starego Stylu Yang, zapisać się na zajęcia, oraz poznać programy prowadzone przez Fundację.

www.fundacjadantian.com

https://www.facebook.com/FundacjaDantian

QiFit

Stanowisko platformy, na którym można będzie zapoznać się z ofertą.

www.qifit.plTai Chi po Polsku
Tai Chi po Polsku

Książki, podręczniki. O tai Chi, qi gong, sztuki walki, reprinty, stare przewodniki po Azji.

Zaproszenie do zajęć oraz możliwość konsultacji

www.taijipopolsku.pl


TAICHI-WARSZAWA EWA MECHELEWSKA

Rok zał.1999. Misją szkoły jest służyć wiedzą i doświadczeniem jak żyć w zdrowiu i w pełni sił witalnych. Edukuje jak osiągnąć lepsze samopoczucie, radość i harmonię w życiu poprzez praktykę tai chi. Swoją ofertę skierowaną ma zarówno do osób indywidualnych jak i do firm. Dla kobiet i mężczyzn w wieku 30+ i więcej, którzy pragną relaksu, harmonii, równowagi psychofizycznej oraz poprawić koncentrację, samopoczucie i dłużej zachować młodość oferuje zajęcia grupowe i indywidualne chińskiej gimnastyki zdrowotno- relaksacyjnej tai chi.

Na stoisku będzie można zapoznać się z ofertą Szkoły, zapisać na zajęcia, nabyć odzież i akcesoria do tai chi.


www.ewamechelewska.pl

https://www.facebook.com/taichi.warszawa
Akademia Chen Taijiquan Marek Baliński

Na stoisku dostępne będą cenne książki na temat pochodzenia i teorii taiji. Będzie można obejrzeć m.in. przedruk XIX wiecznego Ilustrowanego Kanonu Taijiquan rodziny Chen autorstwa Chen Xina oraz unikalnego albumu wydanego przez grandmastera Chen Xiaowanga o jego 20-letniej działalności propagującej taiji na świecie z pięknymi zdjęciami mistrza w pozycjach i jego kaligrafii. Przy stoisku bedą uczniowie Akademii chętni do opowiedzenia o działalności szkoły, będzie można oczywiście zapisać się na zajęcia.

https://stylchen.pl

https://www.facebook.com/AkademiaChenTaijiquanMarekBalinski/

[email protected]


Szkoła Mistrza Nama


Stoisko Szkoły Chińskich Sztuk Walki Nama, która funkcjonuje od 1980 roku. Jej założycielem jest mistrz Hai Bui Ngoc Nam, znany w Europie nauczyciel Wu Shu i Tai Chi Chuan. Szkoła Prowadzi zajęcia stacjonarne, warsztaty oraz lekcje indywidualne. Organizuje także obozy letnie w otoczeniu czystej mazurskiej przyrody. Kursy Tai Chi i kung-fu Wu Shu kierowane są zarówno do osób początkujących, które dopiero chcą rozpocząć naukę, jak również do zaawansowanych adeptów chińskich sztuk walki.

http://nam.waw.pl/

https://www.facebook.com/szkolanama

[email protected]Shaolin Temple Poland

Na stoisku uczestnicy QiFit festival mogli zapoznać się z ofertą zajęć grupowych oraz indywidualnych prowadzonych przez Polską Akademię Shaolin (Shaolin Temple Poland), jak również ofertą zajęć online prowadzonych przez Klasztor Shaolin.

https://shaolintemple.pl/

https://www.facebook.com/shaolintemplepoland/

[email protected] ; tel: +48 571 031 029

Oddział Legnica

https://www.facebook.com/WushuLegnica/
Tao Arte - Taoistyczna Szkoła Świadomego Życia Włodzimierza Wieliczkowskiego

Na stoisku było można porozmawiać z mistrzem Qigong o działalności szkoły, Taoistycznej Jodze, alchemii wewnętrznej oraz zapisać się na certyfikowany kurs Taoistyczna Joga - 8 Diamentów Bodhidharmy.

www.taoistycznajoga.pl

PO CHIŃSKU DO ZDROWIA - KAXIA E. KOWALEWSKA

Na stoisku dostępne będą zapisy oraz oferta zajęć Tai Chi stylu Yang prowadzone przez Kaxię Kowalewską.

www.taichiyang.waw.pl

https://www.facebook.com/czikungtajczi

[email protected]Centrum Sztuki Walki "Akademia Yiquan"

Na stoisku było można dowiedzieć się więcej o wszystkich rodzajach prowadzonych u nas zajęć, zapisać się do uczestnictwa w próbnych bezpłatnych zajęciach.

https://www.yiquan.pl/

https://www.facebook.com/AkademiaYiquan

[email protected]
Szkoła Tai Chi Yin Long - Srebrny Smok

Prezentacja szkoły, zapoznanie się z ofertą, zapisy na zajęcia, konsultacja z fizjoterapeutą na temat możliwości praktyki w przypadku zdiagnozowanych chorób i schorzeń, w szczególności układu ruchu.

[email protected], https://www.facebook.com/YinLongSrebrnySmokPrzestrzeni Harmonia - Dorota Batorska.

Zapoznanie się z aktualną ofertą zajęć (Pola Mokotowskie i Imielin). Nabór na 3-miesięczny cykl szkoleniowy zajęć Qigong stylu Lecącego Żurawia (listopad 2023 - styczeń 2024).

[email protected], https://www.facebook.com/theHarmonySpace, Fundacja Każdy To Czuje - Marta Wilczyńska

Zapraszamy do naszego stoiska w celu zapoznania się działalnością Fundacji. Tam też będziemy informować o naszych otwartych spotkaniach oraz regularnych zajęciach.

https://www.facebook.com/profile.php?id=100094642264999, www.fundacjakazdytoczuje.pl

Qi Balans - Marta Pociejewska


Oferta zajęć i warsztatów Qi Balans czyli wyselekcjonowanych ćwiczeń z Tai Chi, Qi Gong oraz Taoistycznej Jogi dla poprawy zdrowia, Spokojnego umysłu, Witalnego ciała i zdrowego kręgosłupa.

https://www.qibalans.org  Zobacz jak wyglądała poprzednia edycja Festiwalu QiFit


Na dwudniowy festiwal składało się ponad 30 punktów programu, w tym warsztaty, wykłady, panele, prezentacje i pokazy.

W wydarzeniu wzięło udział 19 prelegentów, będących czołowymi specjalistami w swoich dziedzinach, 15 wystawców prezentujących bogatą ofertę zajęć, ponad 700 uczestników biorących udział lokalnie oraz ponad 2500 online dzięki transmisji prowadzonej w czasie rzeczywistym.Gospodarzem imiennym Festiwalu była platforma QiFit, www.qifit.pl, promująca ruch, zdrowie i rozwój z wykorzystaniem wschodnioazjatyckich metod umysł – ciało.


Wydarzenie organizowała Fundacja Dantian w partnerstwie Muzeum Azji i Pacyfiku z współfinansowaniem Ministerstwa Sportu i Turystyki.

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA W RAMACH PROGRAMU „SPORT DLA WSZYSTKICH+” MINISTERSTWA SPORTU I TURYSTYKI.

QiFit Festival – III Ogólnopolski Festiwal Energii Świadomego Ruchu

DOFINANSOWANIE – 60000 zł

CAŁKOWITA WARTOŚĆ – 70360 zł