Wprowadzenie

Witaj na kursie "ABC qigongu". Jeśli tu jesteś, zapewne szukasz sposobu na lepsze samopoczucie, może remedium na jakieś dolegliwości lub chcesz pozbyć się uciążliwego napięcia w ciele. A może po prostu lubisz poznawać nowe techniki pracy z ciałem. Zacznijmy :)

Poznaj i korzystaj z przebogatej skarbnicy technik qigongu, będącego doskonałym remedium na typowe problemy i dolegliwości obecnych czasów. Znajdziesz tu odpowiedzi: jak zrelaksować zmęczone oczy, jak zmniejszyć stres, jak poprawić trawienie? Jak mieć więcej energii na co dzień, jak pozbyć się depresji i coś na wieczór, jak się wysypiać? Choć na pierwszy rzut oka trudno w to uwierzyć, często prosty ruch albo delikatne masowanie potrafi szybko włączyć antystresową odpowiedź całego organizmu, a dłuższe bujanie ramionami może utrzymać nas w dobrej formie i zdrowiu. Spróbuj. 


Wkrocz na drogę samopoznania. Podążając za doświadczonym nauczycielem qigongu Janem Glińskim, próbuj, doświadczaj, badaj swoje odczucia w trakcie praktyki, obserwuj pojawiające się w ciele doznania. Zaangażuj umysł, niech stanie się twoim sprzymierzeńcem. Bądź tu i teraz. Niech twoja praktyka prowadzi cię do lepszego zdrowia i samopoczucia.


Ten autorski cykl, to dziesięć 10-15 minutowych ćwiczeń qigongu, pod hasłem „ABC qigongu”


Cykl dziesięciu, parominutowych filmów, z których każdy ilustruje wybrany, istotny element praktyki qigongu. Poprzedzony krótkim wprowadzeniem i zakończony podsumowaniem, mówiącymi o tym, dlaczego warto pójść na drogę qigongu.


Wprowadzenie: Dlaczego qigong? 


Po prostu, qigong działa!

 

Udokumentowany, pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Dowiedzione przez parę tysięcy lat rozwoju poprzez świadomą praktykę oraz badania współczesnej nauki. 


Bo można go praktykować w każdym wieku i kondycji, praktycznie w każdym miejscu, w pracy, w domu, na spacerze, urlopie, samotnie, w rodzinie, w grupie. Są to zwykle proste ćwiczenia, angażujące ciało i umysł. 


Dodatkowy bonus: można poznać jak tradycyjna medycyna chińska traktowała człowieka: holistycznie, nie rozdzielając ciała od emocji, umysłu, gdzie również ćwiczenia qigongu były jednym z filarów profilaktyki i ważnym komponentem terapii.  


Co potrzeba? Jedynie samodyscypliny do najlepiej codziennych ćwiczeń, luźny strój.


A co znaczy qigong? Qi - energia życiowa, Gong – praca.


Można powiedzieć, używając współczesnych terminów, że jest to mindfulness poprzez świadomy ruch.


Czy się wierzy w istnienie qi, energii życiowej człowieka i natury, czy jest się materialistą wierzącym tylko w energię procesów biochemicznych zachodzących w organizmie, świadomy ruch dostarcza energii i harmonizuje jej przepływ w ciele ludzkim, aktywizując samoleczące własności organizmu. 


Jednym słowem, warto wejść na drogę qigongu – drogę energii świadomego ruchu!


1. Jak siedzieć? 

Pozycja siedząca. Usiąść najpierw jak większość ludzi siada, a potem pokazać główne elementy prawidłowej pozycji siedzącej do ćwiczeń.


2. Uwaga na zmysły

W pozycji siedzącej, przejść po kolei przez wszystkie zmysły (wzrok, słuch, dotyk, węch, smak, „6. zmysł”)


3. Jak się rozluźnić?

W pozycji siedzącej, po serii rozciągnięć ciała na wszystkie strony, przyjąć właściwą pozycję. Uśmiechnąć się lekko do siebie, poczuć rozluźnienie mięśni twarzy i stopniowo całego ciała.4. Uwaga na oddech

W pozycji siedzącej, ćwiczenie oddechu przeponowego - najpierw główne elementy techniki, potem śledzenie oddechu. Krótki trening 4-4 i stopniowo 4-6, 4-8. Zasygnalizowanie 4-4-4-4.


5. Uwaga na ruch

W pozycji siedzącej, poruszanie rękami, wolno, płynnie, z minimum wysiłku, przy rozluźnieniu, odczucie, gdy czegoś delikatnie dotykamy, coś kładziemy na dłoni (np. długopis)


6. Jak stać?

Pozycja stojąca. Przejść przez wszystkie najważniejsze elementy pozycji wuji.


7. Jak się ruszać?

Podobne ćwiczenia, jak w nr 5, ale przy uświadomieniu ruchu z centrum (obroty), rozluźnieniu i osadzeniu zanim rozpocznie się ruch ciała, efektu dźwigni przy podnoszeniu rąk/nóg.


8. Statycznie

Przykład qigongu statycznego (Taiji kultywuje cynober}


9. Dynamicznie

Przykład qigongu dynamicznego (Smok i Tygrys spotykają się)


10. Z dźwiękiem 

Przykład z Sześciu Leczących dźwięków (ssssss - na Płuca)


Podsumowanie 

Chciałem pokazać na prostych przykładach istotne elementy praktyki qigongu, angażującej jednocześnie ciało i umysł. 


Wiemy nie tylko z bogatej literatury, ale i z własnej praktyki i relacji adeptów qigongu, że te pozornie proste ćwiczenia mają profilaktyczne i lecznicze działanie – mają ogólnie dobroczynny wpływ na jakość i zadowolenie z życia. 

 

Żyjemy w kręgu kulturowym, gdzie aktywność fizyczna jest kojarzona ze sportem, a sport z wyczynem, wysiłkiem, pracą mięśni, szybkością, itp. Tymczasem zdrowy ruch, zwłaszcza w średnim i starszym wieku powinien być inny, związany z rozluźnieniem, z harmonijną pracą wszystkich części ciała, z wolnym, głębokim, przeponowym oddechem, z uważnością. To powinien być świadomy ruch angażujący ciało i umysł.

 

Nawet jeśli uprawiamy sporty bardziej wyczynowe, ćwiczenia qigongu przygotowują świetnie do bardziej intensywnej aktywności. 


Tak więc bez względu na to co robimy w życiu prywatnym i zawodowym, bez względu na to, ile mamy lat i w jakiej jesteśmy kondycji, warto poznać parę sprawdzonych technik qigongu i włączyć je do regularnej, najlepiej codziennej praktyki. Gwarantuję, że dzięki temu Wasze życie odmieni się na lepsze!


Do kogo jest skierowany?

Jeśli zależy ci na polepszeniu jakości życia, na swobodniejszym poruszaniu się, na głębszym kontakcie z własnym ciałem i umysłem, ten kurs jest dla ciebie. Kurs jest przeznaczony dla zainteresowanych poznawaniem naturalnych technik prozdrowotnych odzyskiwania i zachowania zdrowia oraz dobrego samopoczucia.


Wymagania

Aby wziąć udział w tym kursie, nie potrzebujesz wcześniejszego doświadczenia. Wystarczy chęć poznania i uczenia się nowych sposobów poruszania się, uwaga i trochę czasu dla siebie. Jeśli chodzi o umiejętności, nabierzesz je z czasem.

Zainspiruj się i praktykuj samodzielnie w domu już dziś


Poznaj Jana, dowiedz się o jego podróży jako instruktora taiji i qigongu i zobacz, jak te starożytne formy sztuki pracy z ciałem, umysłem i duchem, przełożyły się na sprawność i jakość jego życia.

Poznaj historię qigongu, zapoznaj się z materiałami i odkryj medytacyjne aspekty qigongu.

Postępuj zgodnie z radami Jana. Wybierz odpowiednie miejsce do praktyki, znajdź dla siebie czas, oraz ustal swoją rutynę aby ćwiczyć regularnie.

Rozpocznij od rozgrzewki 1,2,3 czyli codziennej dawki witalności, następnie przejdź do nauki kolejnych etapów. Oddech, praca z nerwem błędnym. Kiedy zdobędziesz tą wiedzę czeka na ciebie nauka relaksowania oczu, ćwiczenia dłoni oraz praca z układem trawiennym. Na koniec poznasz ćwiczenia ułatwiające zasypianie i dobry, regenerujący sen.

Nadaj ostateczny szlif swojej praktyce. Poznaj cały cykl i daj nam znać o efektach swojej pracy!

Kontynuuj