Osiem Kawałków Brokatu – dlaczego warto ćwiczyć?

Zapraszam do nauki zestawu ćwiczeń Qigongu o nazwie: Ba Duan Jin, czyli Osiem Kawałków Brokatu. Skąd ta nazwa?

Brokat był niezwykle cenny w starożytnych Chinach – tkanina była zarezerwowana wręcz dla cesarzy! A ten zestaw ćwiczeń jest równie cenny – zapewnia mobilizację całego organizmu i ma działanie kompleksowe, dodaje energii ciału, pobudza umysł i wzmacnia ducha. To zdrowie w pigułce. W jaki sposób to się dzieje?


Każde z tych ćwiczeń działa na określone meridiany, czyli na kanały, którymi płynie nasza energia życiowa. Dodatkowo stymulowana jest praca mięśni, tkanek, układów i organów w ciele. Co jest kluczowe podczas wykonywania tych ćwiczeń?

Połączenie tych 3 elementów zapewnia niezwykłe efekty:

  1. Właściwy, świadomy ruch lub pozycja, czyli odpowiednie ułożenia ciała
  2. Oddech przeponowy
  3. Koncentracja umysłu na wykonywanym ruchu

Prozdrowotne efekty tych ćwiczeń są doświadczane już od 2 000 lat! Ćwiczenia weszły do kanonu najbardziej powszechnego zestawu ćwiczeń Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Mają one jednocześnie zastosowanie profilaktyczne, ale także dzięki regularnej praktyce, pomagają szybciej wrócić do zdrowia w przypadku choroby.


Ćwiczenia podzieliliśmy na 8 sekcji szkoleniowych, każda z nich szczegółowo opisuje i pokazuje z osobna wykonanie każdego ćwiczenia z repertuaru 8 Sztuk Brokatu.

Każda sekcja, czyli każdy BROKAT składa z:

  1. omówienia ćwiczenia, które szczegółowo wyjaśnia wykonanie
  2. nauki całego ćwiczenia, która zapewnia możliwość wspólnego wykonania i utrwalenia ruchu
  3. najczęściej występujących błędów podczas wykonywania


Dzięki takiemu przedstawieniu, masz szansę poświęcić tak dużo czasu na poznanie i nauczenie się ćwiczenia, ile tylko potrzebujesz.

Każde ćwiczenie wykonuj we własnym tempie z szacunkiem do swojego ciała i jego możliwości. Jeśli potrzebujesz się zatrzymać, zrób to i wróć do ćwiczenia, kiedy będziesz gotów.

Spokojnie krok po kroku poznawaj ruch, ale też zwiększającą się przestrzeń w swoim ciele. Jeśli poczujesz gotowość, na końcu kursu przygotowaliśmy PEŁNĄ SEKWENCJĘ 8 kawałków Brokatu, która została nagrana w przyrodzie oraz w studiu – do wyboru!


Zapraszam do nauki i praktyki.


Ba Duan Jin (八段錦; czyt. ba duan dżin; „Osiem Kawałków Brokatu”) jest zestawem ośmiu ćwiczeń dynamicznego qigongu (czyt. czi gongu) o ponad 1000-letniej historii, z których każde usprawnia funkcjonowanie wybranych organów wewnętrznych, a jako kompletny zestaw - całego organizmu.


Nazwa qigong składa się z dwóch słów: qi, oznacza energię życiową, a gong – kultywację, osiągnięcie biegłości w jakiejś dyscyplinie poprzez wytrwałą pracę. W jakiejkolwiek formie qigongu mamy trzy główne elementy: właściwy ruch lub pozycja, właściwy oddech i właściwy stan umysłu. Właściwy oddech i stan umysłu są tu najważniejszymi składnikami, odpowiedzialnymi za efekty ćwiczeń.


Ćwiczenia qigongu mają na celu wzmocnienie i uregulowanie przepływu qi , energii życiowej, w organizmie, Regularne praktykowanie qigongu wpływa na polepszenie ogólnej kondycji psychofizycznej, mając rozliczne zastosowania zarówno w profilaktyce zdrowotnej, jak i w lecznictwie. 


Sama nazwa qigong jest niedawna, gdyż została wprowadzona w maoistowskich Chinach dopiero w połowie XX wieku do określenia całego spektrum tradycyjnych ćwiczeń prozdrowotnych, mających w Chinach ponad 4000 lat nieprzerwanej, udokumentowanej historii. Ćwiczenia te, od samego początku, były nierozerwalnie związane z tradycyjną medycyną chińską oraz filozofią postrzegania wszechświata, głównie taoistyczną.


W 1973 r., w jednym z grobowców Mawangdui (prowincja Hunan) odkryto malowidło ścienne zatytułowane „Diagramy ćwiczeń fizycznych i oddechowych”, datowane na 168 r. p.n.e. (dynastia Han: 202 p.n.e. – 220 n.e.). Widać na nim szereg pozycji, które później weszło w zakres najbardziej rozpowszechnionych systemów ćwiczeń qigongu, jak właśnie Osiem Kawałków Brokatu czy Ćwiczenia Pięciu Zwierząt.
Ba Duan Jin jest wzmiankowane w szeregu tekstach z dynastii Song (960-1279). Późniejsze źródła, zwłaszcza XIX-wieczne, zaczęły przypisywać wynalezienie Ba Duan Jin słynnemu generałowi Yue Fei, żyjącemu w XII wieku, o legendarnej sile i waleczności. Yue Fei miał stworzyć Ba Duan Jin, aby w czasie, kiedy dowodził obroną niegościnnych, północnych granic Chin,  utrzymać żołnierzy w nienagannej formie i pełnej gotowości do walki.


Biorąc udział w kursie nauczysz się stosunkowo prostej, niemniej dostarczającej szeregu korzyści zdrowotnych, formy Ba Duan Jin, propagowanej przez mistrza Lam Kam Chuen.Kontynuuj