2. Oddech - dobry na wszystko

W tym odcinku dowiesz się jak prawidłowo oddychać. Jak wykorzystać w życiu codziennym, to potężne narzędzie jakim jest oddech. O wadze oddychania świadczy zasada 3-3-3: możemy przeżyć 3 tygodnie bez jedzenia, 3 dni bez wody ale tylko 3 minuty bez oddychania. To jedna z najważniejszych funkcji organizmu, którą w dużym stopniu możemy świadomie kontrolować, a sam oddech wpływa na niemal wszystkie ważne procesy fizjologiczne zachodzące w naszym ciele, również na stan emocjonalny. To dlatego jakość oddechu ma bezpośredni związek ze stanem zdrowia, fizycznym i psychicznym.

Stres stał się codziennością, siedzący tryb pracy jest coraz bardziej powszechny. To spowodowało że większość z nas oddycha płytko, szczytami płuc, nie angażując, z ten ważny proces, przepony. W odpowiedzi na tą tendencję, miej swoje sposoby na zdrowie, na relaks i rozluźnienie. Naucz się przywracać wolny, przeponowy oddech. Poznaj kilka prostych metod oddechowych, które pomogą ci w zmniejszaniu napięcia psychicznego i emocjonalnego, pozwolą niwelować i uwalniać stres. Prawidłowy oddech to remedium na wiele problemów zdrowotnych.

W nosie wytwarzany jest tlenek azotu (NO), który spełnia wiele pożytecznych funkcji w organizmie, nie tylko zwiększając dotlenienie, ale i poprawiając funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i nerwowego (nagroda Nobla w medycynie w 1998r. za badania nad NO). Co ciekawe, nosowy, mruczący dźwięk przy wydychaniu powoduje ponad 10-krotne wytworzenie NO w porównaniu z oddychaniem bezgłośnym!

Co jeszcze?

  • Oddychanie jest jedyną z najważniejszych funkcji fizjologicznych organizmu, którą w dużym stopniu możemy świadomie kontrolować.
  • „Nos jest do oddychania, usta do jedzenia”. Ciekawostka: indiańskie matki zamykały delikatnie usta maluchom, jeśli próbowały oddychać ustami.
  • W porównaniu z oddychaniem ustami, oddychanie nosem stawia o ok. 50% więcej oporu przy wdechu i wydechu, co daje ok. 10-20% większą absorpcję tlenu oraz większą elastyczność płuc.


 


 

Kontynuuj