4. Relaks oczu

Oczy to nie tylko „zwierciadło duszy”. Blask, świetlistość oczu, jest jednym z pierwszych wskaźników zdrowia i informuje o kondycji całego organizmu. Tradycyjna Medycyna Chińska stowarzysza poszczególne narządy, uczulając na ich wzajemną zależność. Oczy są połączone z Wątrobą (pisane z dużej litery, ponieważ – tak jak w przypadku wszystkich organów wewnętrznych – chodzi o całościowe funkcje tego narządu, a nie o wątrobę rozumianą anatomicznie). To dlatego wygląd oczu, np. przygaszone spojrzenie, kolor białek, zaczerwienie, łzawienie lub suchość, są jednymi z pierwszych symptomów, świadczących o tym że należy zająć się sobą, w szczególności Wątrobą.

Wiele popularnych ćwiczeń i sportów, jak podnoszenie ciężarów, body building, i inne, których celem jest zwiększenie masy i siły mięśni, są w dłuższej mierze szkodliwe dla oczu. Delikatny aerobik, pływanie, marsz, qigong, taijiquan, itp. są dla zdrowia oczu bardzo wskazane.

Zestawy ćwiczeń qigongu, harmonizujące rozpływ energii w całym organizmie, jak np. „Codzienny Rytuał Zdrowia”, mają zdecydowanie pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego aparatu i procesu widzenia, nie tylko samej gałki ocznej. Pamiętając o powyższym, w kolejnym odcinku „Mojego qigongu na co dzień” zajmiemy się ćwiczeniami relaksującymi oczy. Służą temu trzy kategorie ćwiczeń: 

  • Palming – napromieniowywanie oczu
  • Ćwiczenia mięśni gałki ocznej
  • Akupresura oczu

Kontynuuj