7. Jak się wysypiać?

Sen ma fundamentalne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a więc dla zdrowia. Nic nie działa prawidłowo jeśli nie jest zachowana równowaga między aktywnością i odpoczynkiem. Sen to regeneracja, reorganizacja, porządkowanie przy wyciszonej aktywności.

Niedobór czy zaburzenia snu odbijają się przede wszystkim na funkcjonowaniu układu nerwowego: spada szybkość reakcji, pojawiają się problemy z koncentracją i zapamiętywaniem. Niewyspanie powoduje uczucie zmęczenia, zwiększa się podatność na stres, spada odporność.

Zgodnie z TCM, najczęstszymi źródłami problemów ze snem jest brak harmonijnego funkcjonowania Serca, Wątroby oraz Nerek. Idąc głębiej, nadpobudliwość Serca jest najczęściej spowodowana natłokiem myśli, którego nie umiemy zatrzymać, w efekcie nie możemy zasnąć. Jak zatrzymać galopujące myśli? Jakie ćwiczenia pomogą wyciszyć się i uspokoić? W tym odcinku zajmiemy się przede wszystkim ćwiczeniami qigongu „usuwającymi nadmiar ognia z serca”, jak mówi tytuł Piątego Kawałka Brokatu.


Kontynuuj